גשרים Bridges

תערוכת וידאו ארט

התקיימה לראשונה בחצר המרכז האתני הרב-תחומי ענבל, מרכז סוזן דלאל  וגלריה טבי, 7.7.11, 14.7.11 20:00-23:00

התערוכה חוקרת את הגשר כמושג קונקרטי, כמבנה ארכיטקטוני וכמושג סימבולי.

גשרים הם מבנים ארכיטקטונים המקשרים ומאפשרים מעבר מעל נהרות, נחלים וואדיות. הקמתם נעשתה לאורך ההיסטוריה כצורך ממשי ויש להם תפקיד נכבד בשיפור איכות חייהם של אנשים ברחבי העולם. חשיבותם ומשמעותם רבה עד לימינו, ולראייה הגשרים הם המבנים הראשונים שהורס צבא מתוך מטרה לשבש את חיי המדינה אותה הוא תוקף (דוגמא עכשיווית היא הבשורה המובלטת בכותרות העיתונים על הפצצת הגשרים באזור בנגזי בלוב על ידי בעלות הברית).

 אבחנתו של ג'וזף גיס (Joseph Gies)  כי "הגשר לכביש הוא כמו יהלום לטבעת" אוצרת את המשמעות, היופי והמשיכה שיש לגשר, ומתייחסת גם להשפעתו על עיצוב המרחב שבסביבתו.  ואכן, לגשר השפעה מכרעת על האזורים הקרובים אליו כמקום מפגש והתקבצות. ערים שלמות ברחבי העולם נבנו סביב גשרים המצויים בהם או בקרבתם, ולכן לא מקרי שבאנגלית קיימים הביטויים "גשרים של הזדמנויות" ו"גשרים פוליטיים".

הגשר אינו רק מבנה שימושי או מבנה ארכיטקטוני הוא גם אובייקט סמלי. גשר בשפת החלום מסמל מעבר, שינוי, או פחד מפני שינוי. כמו כן הגשר בחלום עשוי לסמל משאלה לגישור על פער, או את השלב במסע אליו מגיע הנוסע ואשר ייתכן שהוא נקודת האל חזור. השלב הזה במסע מעלה על הדעת את מטבעות הלשון "לשרוף גשרים" או  "לעבור את הגשר".

 האמנות לאורך ההיסטוריה הגיבה ונמשכה אל הגשר כנושא,  כיוון שהגשר מוביל מהקרוב והמוכר לבלתי מוכר והזמני שהוא מעבר לשליטתו של האדם. במובן זה, הגשר מזכיר מאוד את המטוס, החללית, הבלון הפורח, הצפלין, המעלית והעגורן. במובן נוסף הוא מסמל ,מייצג ומאפשר תנועה, והתנועה היא אחת מהסממנים המובהקים של חיות, במובן נוסף הוא עשוי לסמל פיקוח, שליטה ומקור כח.

 התערוכה חושפת מגוון התייחסויות אל הגשר. שבעה מתוך הסרטים הופקו במיוחד עבור התערוכה.

אמנים משתתפים:

דורון גולן

דור גז

קרן זלץ

שחר טוכנר

תמר לב-און

טלי נבון

תמר נסים

 דורון סלומונס

ליאת שחר

דפנה שלום

מתוך סרטה של תמר לב-און

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s